Sakura No Hana
Join for no more adds and full forum view!

Join the forum, it's quick and easy

Sakura No Hana
Join for no more adds and full forum view!
Sakura No Hana
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Shout Box
Latest topics
» Concert MUCC
Claymore EmptyFri Nov 19, 2010 2:13 am by Horroq

» Recomandari
Claymore EmptySun Nov 14, 2010 4:07 am by Nyo

» Animeul Preferat
Claymore EmptySun Nov 14, 2010 4:01 am by Nyo

» Sugestii
Claymore EmptySat Oct 16, 2010 10:31 pm by Luli.

» Luli iz here. :]
Claymore EmptySat Oct 16, 2010 9:49 pm by Luli.

» Meeting Anime - sambata 11 Septembrie - ora 13
Claymore EmptySun Sep 12, 2010 11:58 pm by Seraphis

» Ah! My Goddess
Claymore EmptySun Sep 12, 2010 4:58 am by Ayumi Kaneko

» Hello world!
Claymore EmptyWed Sep 08, 2010 4:46 pm by erylum

» Free Talk
Claymore EmptyWed Sep 08, 2010 6:54 am by Ayumi Kaneko


Claymore

3 posters

Go down

Claymore Empty Claymore

Post by chaosed Sat Aug 14, 2010 3:46 am

Claymore Claymore-456-wide1200-2

Intr-o lume asuprita constant de fiinte demonice numite "youma", viata de zi cu zi a oamenilor este plina de frica si suspiciuni, pentru ca monstrii se amesteca printre oameni pentru a vana nefericita prada. Totusi, in aceasta lume, exista si o organizatie misterioasa, ce angajeaza luptatoare jumatate oameni, jumatate youma pentru a descoperi acesti demoni si pentru a ii elimina. Numite "vrajitoare cu ochii de argint" sau "claymore" dupa uriasele sabii Claymore pe care le poarta, aceste luptatoare sunt privite cu suspiciune si sunt de neincredere pentru multi datorita puterilor lor inumane.

Cand tanarul Raki o intalneste pe Clare, o Claymore trimsa sa ucida monstrul ce prada satul, este prins intr-o poveste de dragoste, razbunare si invatatura in vreme ce tercutul lui Clare ii intalneste viitorul...

Este un anime extrem de interesant, cu actiune din plin ( no fillers Evil Plan ).
Ce parere aveti de el ^^?
chaosed
chaosed
Admin

Posts : 49
Join date : 2010-08-08
Age : 29
Location : over the fantasy

Back to top Go down

Claymore Empty Re: Claymore

Post by Seraphis Sun Aug 15, 2010 8:46 pm

wow...a mai vazut cineva claymore? :D

Am vazut doar animeul...personajul preferat mi-a fost Quick Sword Ilena, cea care si-a pierdut braturile :(
mi-a placut animeul desi mi se pare ca fsarsitul e cam nashpa :( , dar ceea ce mi-ai placut f mult e felul cum sunt desenate personajele.

Stiu ca exista si manga, inca on going, dar nu am citit-o :-s
Seraphis
Seraphis

Posts : 34
Join date : 2010-08-14
Age : 32

Back to top Go down

Claymore Empty Re: Claymore

Post by chaosed Sun Aug 15, 2010 9:11 pm

eu am vazut claymore, dar numai 17 episoade xD.
Dar lasa, ma enervez eu intr-o zi si-l termin :]].
Hm.. nu as putea zice ca am un personaj preferat, toate-s interesante ^.^...
Mie-mi plac scnele de lupta ^.^. Desi e cam mult sange ( de asta nici nu l-am terminat inca, sa nu zica maica-mea ca chiar asa is de ma uit la chestii de genu` :]]. )...
Oricum, e mult mai bun decat multe altele xD.
chaosed
chaosed
Admin

Posts : 49
Join date : 2010-08-08
Age : 29
Location : over the fantasy

Back to top Go down

Claymore Empty Re: Claymore

Post by Obsidian Butterfly Mon Aug 16, 2010 4:37 pm

Cine nu a vazut animeul sau nu l-a vazut pana la sfarsit, sa nu-mi citeasca postul fiindca[,] contine spoilerex3
Ador acest anime! Desi manga-ul mi se pare mai bun:3 In roice caz as putea scrie romane despre parerea mea legata de Claymorex3
Incep cu faptul ca m-a atras ideea foarte mult, mi se pare original si captivant. Cu toate astea, sfarsitul animeului nu era cine stie ce, plus ca atunci cand l-am terminat aveam impresia ca va mai fi o a 2-a serie dar acum, dupa atatiea ani de asteptare mi-am cam dat seama ca astept degeabaxD Oricum ma multumesc si cu manga-ul.
Personajele mi se par cam toate foarte interesante. Sunt unele care ma enerveaza de ex. Clare si Raki dar asta nu-i de mirare, mereu m-au enervat personajele principale. Why? Pai sunt prea ireale, mult prea perfecte si nu ma pot regasi in ele. Dar sa nu abat de la subiectxD Personajele mele preferate sunt:
• Ophelia ~ in primul rand pentru caracterul ei, care prima data nu mi-a prea placut, insa pe parcurs am ajuns sa o ador. Este categoric personajul meu preferat din anime/manga.
• Galatea ~ pentru firea ei mai rece si pentru frumusetea ei.
• Teresa ~ este cineva care sa n-o placa pe Teresa? xP
• Flora ~ m-am enervat cand a murit asa cu usurinta si m-a enervat si faptul ca roul ei in anime era doar sa o invete pe Clare the windcutting technique. In orice caz chiar si daca era un personaj minor, mi-a placut caracterul ei.
Au mai fost si alte personaje care mi-au placut(Miria, Luciela, Cynthia, Alicia&Beth, Dietrich) insa ele nu m-au impresionat chiar asa de mult.
Singurul lucru care mi-a displacut era faptul ca abilitatile lui Clare erau prea exagerate. Nu pot accepta ca ea a reusit sa o ucida pe Ophelia (in her awakened form) fara ajutor. Mi se pare mult prea absurd. Sunt sigura ca in finalul manga-ului, o ucide si pe Priscilla chiar si daca nu are puterea necesara D:
Anywasy lasand-o deoparte la Clare, animeul este foarte reusit insa recomand sa cititi si manga-ul^^
Obsidian Butterfly
Obsidian Butterfly
Moderator

Posts : 13
Join date : 2010-08-10
Age : 32
Location : ~ Hooff & C ~ Berlin ~

http://anime-soul.myforum.ro/index.php

Back to top Go down

Claymore Empty Re: Claymore

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum